Alzheimer

Alzheimer – choroba zapominania
Alzheimer to choroba neurodegradacyjna. Można ją porównać do rdzewienia mózgu. Przyczyną degeneracji komórek są powstające między nimi blaszki, składające się z białka o nazwie beta-amyloid. W zdrowym organizmie niepotrzebne białka są rozbijane na aminokwasy, wykorzystywane lub wydalane. Chore zlepiają się w nierozpuszczalne bryły. Komórkowe „systemy przetwórstwa odpadów” nie są w stanie ich rozbić. Podręczniki porównują to do procesu ścinania się jajka, którego nie można przywrócić do stanu pierwotnego.
Nazwa schorzenia pochodzi od psychiatry, który po raz pierwszy opisał tę chorobę. Cierpiała na nią jego służąca. Mimo, że minęło już sporo czasu od tego wydarzenia (Alzheimer wyniki swoich badań przedstawił na posiedzeniu Towarzystwa Neuropsychiatrii Niemiec w 1906 roku) uczeni nadal nie znają skutecznego środka zwalczającego chorobę Alzheimera. Stosowana terapia farmakologiczna jedynie spowalnia postępy choroby, prędzej czy później, wraz z rozwojem schorzenia, chory przestaje być zdolny do samodzielnego funkcjonowania. Dlatego jedynym rozwiązaniem jest troska o chorego seniora i próba ułatwienia mu odnalezienia się w trudnej sytuacji, w jakiej się znalazł.

Opieka nad osobą cierpiącą na chorobę Alzheimera wymaga cierpliwości i zrozumienia. Osoba chora czuje się najlepiej, kiedy ma poczucie bezpieczeństwa i wtedy, gdy wie, że ktoś się o nią troszczy.

Jak zorganizować najbliższe otoczenie.
W pierwszej kolejności należy zadbać o najbliższe otoczenie chorego. Jeżeli nie zatroszczyła się o to rodzina, warto zasugerować zmiany, które nie tylko pomogą choremu, ale też opiekunowi. Przede wszystkim zaleca się zabezpieczenie drzwi wyjściowych oraz okien, tak aby chory nie mógł samodzielnie wydostać się z domu. Pomieszczenie, w którym przebywa senior powinno być funkcjonalne. Meble nie mogą mieć ostrych krawędzi, o które chory może zahaczyć i się skaleczyć, najlepiej aby nie było elementów ze szkła, które po stłuczeniu mogą być niebezpieczne. Pokój powinien być urządzony tak, aby zminimalizować ryzyko potknięcia się i wywrócenia. Dlatego wystające kable oraz przewody i dywaniki, muszą zniknąć z podłogi, należy także zadbać o zabezpieczenie progów. Ze względu na ciężki charakter choroby i otępienie, które dotyka osobę cierpiącą na Alzheimera, w zasięgu chorego nie mogą znaleźć się niebezpieczne przedmioty takie jak zapalniczka, leki, wszelkiej postaci szkło oraz urządzenia elektryczne, mogące spowodować wypadek. Kolejną rzeczą, jaka może okazać się niebezpieczna dla chorego, są kontakty, które należy zabezpieczyć.
Aby przyczynić się do dobrego samopoczucia seniora, nie można zapominać o rozrywce. Chory powinien mieć swobodny dostęp do rzeczy, które lubi – mogą być to książki, gazety albumy ze zdjęciami, dzięki którym może poczuć się pewniej i bezpieczniej.

Należy pamiętać o tym, że Alzheimer wiąże się z otępieniem i zahamowaniem zdolności pamięciowych. Chorzy zapominają o wielu kwestiach, a fakty z przeszłości pamiętają wybiórczo. Sposób ich myślenia często pozbawiony jest logiki i dla innych niezrozumiały. Wyjaśnianie i udowadnianie winy jest często bezskuteczne, a seniorzy nie zdają sobie sprawy z błędów, które popełniają. Ważna jest próba zrozumienia oraz wsparcie okazywane ze strony osoby opiekującej się chorym. Wymaga to empatii oraz dużych pokładów cierpliwości, co bywa najtrudniejsze we współpracy z chorującym na Alzheimera.
Opiekując się osobą chorą na Alzheimera, należy pamiętać o tym, że senior wymaga troski i życzliwości, ale potrzebne jest także zdecydowanie i pewność siebie ze strony opiekuna. Wydawane polecenia i prośby kierowane w stronę chorego muszą być treściwe oraz wyrażone w prostym i zrozumiałym języku. Chory często potrzebuje dłuższej chwili na odpowiedź. Należy nastawić się na to, że istotne informacje będą musiały być wielokrotnie powtarzane. Opiekuni muszą być wyrozumiali, także w przypadku złości i agresji ze strony chorego – nie powinni wdawać się w dyskusję, lecz starać się skierować uwagę seniora na inne kwestie. Chorzy dobrze reagują na pochwały, miłe gesty takie jak uśmiech, pogładzenie po dłoni.

Mimo często występującej apatii, trzeba zadbać o aktywność chorego. Dotyczy to zarówno ćwiczeń fizycznych, jak i umysłowych. Badania dowiodły, że ćwiczenia umysłu pozwalają na dłuższe zachowanie procesów takich jak koncentracja, zapamiętywanie, spostrzeganie. Nie są to skomplikowane zadania dla chorego – pytania o kolor bluzki, imię znajomej osoby, godzinę. Cennym ćwiczeniem jest czytanie (należy sprawdzać, czy chory rozumie treść lektury) oraz test na orientację w czasie. Hamulcem w rozwoju choroby mogą być również ćwiczenia fizyczne, które powinny być dobrane przez specjalistę. Rolą opiekunów jest dopilnowanie, aby senior regularnie ćwiczył. Ważnym elementem jest dbałość o zachowanie codziennych rytuałów, dzięki czemu chory lepiej może odnaleźć się w otaczającym go świecie.
Osoby opiekujące się chorymi na Alzheimera powinny wiedzieć na czym polega to ciężkie schorzenie, dzięki czemu lepiej zrozumieją chorego.
Opiekunowie muszą być przygotowani na towarzyszące chorobie otępienie i zapominanie, powinni wykazywać empatię, a jednocześnie być zdecydowanymi w trosce o dobro swoich podopiecznych.

Demencja

Czym jest demencja?


Demencja, czyli otępienie starcze to coraz częściej spotykana choroba wśród seniorów. Charakteryzuje się zaburzeniami funkcji poznawczych, które umożliwiają nam rozpoznawać otoczenie, rzeczywistość.

Jak rozpoznać jej objawy?


Niepokojące objawy otępienia to przede wszystkim: obniżenie sprawności intelektualnej, umiejętności uczenia się, porozumiewania, rozumienia oraz dokonywania racjonalnych wyborów. Zdarza się, że chory traci pamięć lub zaniedbuje swoją higienę osobistą. Demencja często wiąże się też z wahaniem nastrojów, depresją, apatią oraz zaprzestaniem życia towarzyskiego. W chorym może narastać poczucie bezsensowności istnienia, a często nawet przeświadczenie o tym, iż jest się uciążliwym dla członków swojej rodziny.
Nie wszystkie te objawy muszą występować u chorego jednocześnie. Mogą pojawiać się pojedynczo i z różnym nasileniem. Istotną kwestią jest to, iż każdy człowiek jest inny. Chorzy posiadają odmienne cechy charakteru, inne warunki biologiczne, czy też doświadczenia. U każdego seniora, choroba demencji może się rozwijać inaczej i też organizmy różnie będą reagować na podane leczenie

Jak sobie radzić z chorobą? Co zrobić?


Rodzina w pierwszym starciu z chorobą jest bezsilna. Najlepiej sprawdzi się tutaj wykwalifikowana w swojej pracy opieka. Gdy zauważymy pierwsze niepokojące objawy, najlepiej w sposób łagodny i delikatny namówić chorego na wizytę u lekarza. Pracownicy w szpitalu przeprowadzą odpowiednie badania, przepiszą leki, które pomogą uspokoić objawy demencji. Podstawowymi badaniami, które powinny zostać zlecone w celu pewnej diagnozy to: jądrowy rezonans magnetyczny, badanie krwi, tarczycy, tomografia komputerowa oraz badania genetyczne.

Ważnym jest też, aby nie dopuszczać do stanów przygnębienia u osoby chorej. Demencja jest chorobą, której objawy wymagają od opiekunów ogromnych pokładów cierpliwości oraz zrozumienia. Nie jest to praca ciężka pod względem fizycznym, lecz stanowi duży ciężar psychiczny dla osób z otoczenia. Najcięższej pracy wymaga chory z zaburzeniami pamięci. Senior znajduje się wówczas pod stałym nadzorem, gdyż może mieć problemy z wykonaniem najprostszych czynności życiowych.

Istotnym jak nie najważniejszym aspektem jest to, iż opieka nad takim chorym będzie dobra tylko wtedy, gdy w pełni zaakceptujemy stan zdrowia seniora. Nie możemy go zmuszać do ciągłego zapamiętywania nowych rzeczy. Jest to często popełniany błąd. Nie powinno się tłumaczyć, ani wytykać osobie chorej błędów w jego postępowaniu. Najlepiej nie wdawać się w zbędne dyskusje, aby senior nie poczuł się atakowany.

Wolontariat AISEC

Nasza Fundacja ma zaszczyt gościć wolontariuszy z programu AISEC. Od 17 lipca  do 25 sierpnia cztery wspaniałe dziewczyny niosą pomoc naszym Seniorom w każdym momencie i z ogromną pasją. 
Candys, Lilli, Diana i Maria są wspaniałymi młodymi osobami dla których nie ma rzeczy niemożliwych :) Już niedługo będziemy musieli się z nimi rozstać lecz mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów zawitają.
20374348_699130340288515_1024316820706901122_njpg20264668_699129883621894_2794893445547406790_njpg20376003_699130616955154_2060863447622217869_njpg20170721_121750jpgreceived_10211876016149045jpeg

Wizyta dzieci ze szkoły podstawowej w Rzeplinie

W poniedziałek 10 kwietnia 2017 r dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rzeplinie odwiedziły naszych podopiecznych w Domu Seniora.
Dzieci zaprezentowały wiosenne przedstawienie nawiązujące również do zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Po występach artystycznych przyszedł czas na warsztaty plastyczne - dzieci wspólnie z Seniorami robiły kartki Wielkanocne.
Była to pierwsza taka wizyta dzieci, która sprawiła wiele radości i wywołała uśmiechy na twarzach podopiecznych. 

Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci gospodarzy i małych gości.

img_3796jpgimg_3832jpgimg_3958jpgimg_3934jpg

img_3914jpgimg_3898jpgimg_4418jpgimg_4407jpgimg_4042jpgimg_4076jpgimg_4034jpg

Dzień babci i dziadka

 Dla Babci i Dziadziusia

Wanda Chotomska

Dla kogo ta laurka,
W słońcu, zieleni, chmurkach?
Dla kogo każda wnuczka,
Dla kogo każdy wnuczek,
Maluje dzisiaj kwiaty,
Przynosi upominek?
Dla kogo jest ten wierszyk,
I życzenia od dzieci?
Już wiecie? Oczywiście
Dla wszystkich babć i dziadków
Na świecie!